A tavaly induló új KAP szabályokat már mindenki ismeri, de idén is sok újdonság, finomítás és változtatás van a szabályokban, ami a feltételességet illeti, az AÖP tekintetében is, és a beadás-ellenőrzés folyamataiban is.

Nem is tudnánk egy cikkben megírni mindent, ezért részekre bontva hozzuk a legfontosabb dolgokat. Ebben a posztban a kérelem beadásáról, és a parlagot érintő részleges derogációról írunk.


Az egységes kérelem beadásával idén is 44 jogcímen jelölhető támogatás igénylés, tehát nem csak a sima területalapút, hanem a termeléshez kötött támogatásokat, az akg, öko kifizetéseket, naturákat is itt tudjuk igényelni, ezért kiemelten fontos a precíz kitöltés.

2024. június 10-ig adható be a kérelem, szankciómentesen. Nincs külön szankciós időszak, 10-én zárul a buli, azaz ami addig bement, a továbbiakban az módosítható. A módosítással új területet már nem lehet majd bevinni és új támogatás igénylést sem bejelölni. (Törölni, visszavonni, növényeket változtatni lehet.)

Sok újdonság van a szabályokban is, amit következő részben fogunk megírni, de most a PARLAG, illetve mai „szaknyelven” a NEM TERMELŐ TERÜLETEKnek a tavaly őszihez képest könnyített előírásairól szólunk.

A derogáció 2024-ben, nem ugyanazt jelenti, mint 2023-ban!

Tavaly teljes derogáció volt, ami azt jelentette, hogy élelmiszercélű kultúrát is jelölhettünk nem termelőnek, most azonban ezt nem tehetjük meg!

2024-ben részleges derogációt kapnak a termelők, ami azt jelenti, hogy a 4 %-on nem termelő területet nem csak parlag terület jelölésével, hanem nitrogénmegkötő növény, vagy ökológiai másodvetés termesztésével is megoldható!

De nézzük sorban a megoldásokat a 4%-ra:

  • Parlagként az a terület számolható el, ahol nem történik termelés január 1. és augusztus 31
    (pihentetési időszak) között
    .
    A pihentetési időszak alatt gondoskodni kell a talaj takarásáról, amire alapvetően három
    lehetősége van a gazdálkodónak:

  1. talajtakaró növényzet vetése, vagy telepítése, (kizárólag az Agrárminisztérium
    közleményében lévő keverékekkel) – Elfogadható az AKG zöldugar, a nem AKG-s zöldugar
    keverék és az ideiglenes gyep
    is.
    Fontos megjegyezni, hogy abban az esetben ha a gazdálkodó már elvetette a növényt 2023 őszén, és az nem szerepel a közleményben, abban az esetben a 2024-es EK időszakig egyszer
    szárzúzást kell végeznie a területen, és azt be kell jelentenie.
  2. Méhlegelő vagy vadvirágos keverék vetése (Méhlegelő: AÖP rendeletben ismertetve 8 fajból áll), április 15.-ig kell(ett) elvetni. Vadvirágos keverék (VAD01): olyan legalább három fajból álló keverék, amelynek összetevőit a rendelet gyepalkotó és egyéb takarmánynövény fajok melléklete, vagy az
    ökológiai jelentőségű másodvetésként elismerhető fajok melléklete, továbbá a vadvirágokat
    tartalmazó melléklet tartalmazza úgy, hogy a vadvirágok aránya a teljes keveréken belül
    legalább a 10 százalékot eléri.
  3. Harmadik pedig a tarlómaradványok és spontán megjelenő növények meghagyása. Ez
    esetben a spontán megjelenő zöld növényzetnél kaszálással vagy szárzúzással meg kell
    akadályoznia a virágzást, gyomosodást a teljes táblán.
  • Ökológiai másodvetés
    Legalább két fajból álló keverék, mely 60 napig a területen van, vetése október 1.-ig megtörténik. A vetést és a beforgatást 15 napon belül az EK felületen be kell jelenteni. Fontos, hogy nem lehet sem az előtte, sem az utána lévő főnövénnyel azonos nemzetségbe tartozó növény (keverékben sem). Tilos növényvédő szert használni, beleértve a csávázott vetőmagot is! Jó hír, hogy ez esetben egyszeres szorzóval számolunk (korábbi rend szerint 0,3-as szorzóval számoltuk, azaz 1 hektár ökológiai másodvetés, csak 0,3 hektárnak felelt meg, most egy az egyben számít a területe!) AKG-s zöldtrágyázás nem felel meg ökológiai másodvetésnek!
  • Nitrogénmegkötő növénnyel bevetett terület
    A növényvédőszer használata – valamint a csávázott vetőmag használata itt is tilos!

Minősített vetőmagokat fogad el a hatóság csak a másodvetések, a méhlegelő és a vadvirág keverék tekintetében is. Ezeken a területeken a termeléshez kötött támogatás nem vehető igénybe! A parlag miatt is kötelező a napló vezetése, az e-GN beadás még kérdéses (jelenleg nincs letisztázva hol, milyen felületen kell majd beküldeni naplót.

Mentesülnek:

  • Legfeljebb 10 hektár szántóterülettel rendelkezők
  • A támogatható mezőgazdasági terület több, mint 75%-a állandó gyepterület
  • A szántóterület több mint 75%-át gyep vagy egyéb egynyári takarmánynövény
    termesztésére, parlagon hagyott földterületként, hüvelyes növények termesztésére vagy e
    célok közül többre is használják

Amennyiben ránk bízná a beadást, a napló vezetést, a teljes körű adminisztrációt, írjon nekünk az iroda@novenydoktorkft.com e-mail címre, vagy itt: