AKG és ÖKO ültetvények esetében is minden év legkésőbb augusztus 30-ig laborba kell adni a levélmintákat a levélanalízis elvégzéséhez.
A levélanalízis eredményét utána a talajlabor eredményekkel együtt felhasználva kell szeptember 30-ig elkészíteni a következő évi tápanyag-gazdálkodási terveket.
Kérjük az emailben jelezze, hogy csak a mintavételre (és annak kiértékelésére) tart igényt, vagy a tápanyag-gazdálkodási tervet is velünk készítettené.
Az AKG felhívás ide vonatkozó része:
2. Levélanalízis
(1) Levélanalízis előírás választása esetén minden évben kell végeztetni levélanalízist.
(2) A levélminta vételt a felhívás 5. számú melléklete szerinti követelmények betartásával bárki elvégezheti minden év augusztus 31-ig. A levélmintákat lehetőleg a mintavétel napján, de legkésőbb a mintavételtől számított egy héten belül szükséges eljuttatni a laboratóriumba.
(3) A levélanalízist csak a megfelelő vizsgálati paraméterekre akkreditációval rendelkező laboratóriumok végezhetik el.
(4) A levélminták leadásáról az akkreditált laboratórium a felhívás 6. számú melléklete szerinti átvételi igazolást állítja ki a támogatást igénylő részére, amelyet az Államkincstár a vállalt előírás ellenőrzésekor a laboratórium vizsgálati eredményének kiadásáig teljesítésként fogad el.
(5) Horizontális ültetvény tematikus előíráscsoport esetén a „Levélanalízis elvégzése” előírás választása az ÜLTETVÉNY- 14. Támogatott hasznosítások –(1) bekezdés figyelembevételével történhet.
(6) A levélanalízissel kapcsolatos valamennyi dokumentum eredeti példányát a támogatási időszak végét követő tizedik év végéig meg kell őrizni.
Az ÖKO felhívás ide vonatkozó része:
1. Tápanyag-gazdálkodási terv, talajvizsgálat, levélanalízis
(1) A szántó és ültetvény földhasználati kategória esetében a tápanyag-gazdálkodási tervet
évente,
talajvizsgálati eredmények, valamint – amennyiben releváns – levélanalízis eredménye alapján, vagy egyszerűsített mérlegszámítási módszer alapján,
– a (2) bekezdésben foglalt esetek kivételével – szeptember 30-ig,
a tervezett termésszinthez meghatározott tápanyagigény figyelembevételével
kell elkészíteni a következő évre vonatkozóan.
(2) Amennyiben az adott növénykultúra betakarítására szeptember 30-át követően kerül sor, a következő növényre vonatkozó tápanyag-gazdálkodási tervet a betakarítást követően 30 napon belül kell elkészíteni.
A támogatást igénylőnek a 2022. évre vonatkozó tápanyag-gazdálkodási tervét a 2022. évi egységes kérelem benyújtásának jogvesztő határnapjáig kell elkészítenie.
(3) A tápanyag-gazdálkodási terv elkészítése során meg kell határozni a kijuttatható elem(ek)re vonatkozó hatóanyag hektáronkénti maximális mennyiségét.
(4) A tápanyag-gazdálkodási tervnek tartalmaznia kell a növénytáplálás céljára kijuttatandó anyagok típusát (ökológiai gazdálkodásban engedélyezett műtrágyák és termésnövelő anyagok, valamint szervestárgya)
a.) ökológiai gazdálkodásban engedélyezett műtrágyák esetén az N, P, K elemre,
b.) szervestrágya esetén a N elemre vonatkozó kijuttatható hatóanyag – hasznosulási értékekre és a maximálisan alkalmazható hatóanyag mennyiségre vonatkoztatott határértékek figyelembe vételével megállapított – hektáronkénti maximális mennyiségét.
(5) Amennyiben az adott évben ugyanazon táblán több növénykultúra kerül termesztésre, minden növénykultúra esetében külön tápanyag-gazdálkodási tervet kell készíteni.
(6) Amennyiben az érintett táblán a tápanyag-gazdálkodási tervben a tervezettől eltérő gazdálkodás valósul meg, akkor az elkészített tervektől való eltérést a gazdálkodási naplóban dokumentálni kell az eltérés indoklásával együtt és a támogatást igénylőnek a tápanyag-gazdálkodási tervet módosítania kell az eltérésnek megfelelően.
(7) A támogatást igénylő köteles az előző évre vonatkozó tápanyag-gazdálkodási terv(ek)nek a felhívás 4. számú mellékletében foglalt adattartalmát az adott évet követő év január 1. és január 31. között, az adott évre vonatkozó aktuális elektronikus formanyomtatványon, elektronikus úton, ügyfélkapun keresztül benyújtani a NÉBIH-hez. A tápanyag-gazdálkodási terv adattartalmának benyújtása vonatkozásában hiánypótlásnak helye nincs és a fenti határidő jogvesztő hatályú.
(8) A tápanyag-gazdálkodási terveket, valamint a talajvizsgálattal és a levélanalízissel kapcsolatos valamennyi dokumentum eredeti példányát a támogatási időszak végét követő tizedik év végéig meg kell őrizni.