Ideje elkezdeni megtervezni a jövő évet, nem csak a szeptember 30-ig elkészíttendő tápanyag-gazdálkodási terv miatt, hanem a vetésváltás és a parlag szabályai miatt is.
Jelen cikkben a PARLAG-ról írom a részleteket:
- Ideihez hasonló derogációra ne számítsunk! Tervezni kell a parlaggal.
- Parlag fogalma változott az előző KAP-ban megszokotthoz képest: ZÖLD parlagot kell tartani, meg kell felelni a talaj védelmét célzó előírásnak. FEKETE UGART TILOS létrehozni.
- Jogszabály szerinti PARLAG fogalom: Az a legalább 0,25 hektár nagyságú szántóterület, amelyen az adott tárgyévre vonatkozóan, legalább a tárgyév január 1-jétől augusztus 31-éig tartó pihentetési időszakban semmilyen növénykultúrát nem vetnek vagy telepítenek, és nem takarítanak be. A pihentetés időszaka alatt gondoskodni kell a talaj takarásáról növényborítottsággal vagy a tarlómaradványok területen hagyásával. A parlagon hagyott területen a kultúrállapot fenntartása érdekében a tisztító kaszálás, a szárzúzás és a tisztító legeltetés megengedett.
A fogalomból következik:
1.: Nem kell, hogy vetett kultúra legyen, ugyanis a jelenlegi tarlómaradványok fennhagyásával is teljesíthető a parlag, amennyiben NEM AKG-s területről beszélünk. AKG-ban a TAR10 kód továbbra sem elfogadott, azaz nekik ez a megoldás nem opció.
2.: Ha vetett kultúrát jelölünk parlagnak, akkor FONTOS, hogy a vetést 2024. január 1. előtt, azaz még idén el kell végezni, mert a parlag fogalma kizárja a január 1.- augusztus 31. közötti vetést/betakarítást.
3.: A fogalom és az azóta kért és kapott állásfoglalások alapján viszont nincs kizárva az AKG-sok ZÖLDUGAR és MÉHLEGELŐ, vagy LUCERNA hasznosítása, amennyiben ezeket augusztus 31-ig csak kaszálják, de nem takarítják be, azaz kaszálékot nem hozhatja le a területről. Ez a zöldugar és lucerna esetében csak a SZÁLAS FEHÉRJE támogatás igénylését zárja ki.
- Nem AKG-sok jelölhetik a TAR10-en kívül a GYE01, GYE02 (tehát ideiglenes gyep) táblákat is parlagnak. AKG-ban ezek azért vannak kizárva, mert ott horizontális gyep előíráscsoportba számolódnak, azaz nem minősülnek szántónak.
- Az alább felsorolt növényeket fogadnak el parlagként: Csillagfürt, Bükköny, Lucerna, Herefélék, Somkóró, Takarmánybaltacím, Szarvaskerep, Nyúlszapuka, Szeradella, Koronás baltavirág, Réparepce, Tifon, Tarlórépa, Takarmányrépa, Csicsóka, Murokrépa, Tarka koronafürt, Keleti kecskeruta, Facélia, Ideiglenes gyep (kivéve AKG), Füves lucerna, Füves here, Takarmánymályva, Lósóska, Füves mezsgye, Méhlegelő keverék, Tippanfélék, Perjefélék, Rozsnok, Pántlikafű, Csomós ebír, Csenkeszfélék, Komócsin
Tervezésnél továbbá figyelembe kell venni, hogy a nem termelő tájképi elemnek és területnek összesen a szántóterületek 4%-át kell kitenniük. Ebbe a 4%-ba ökológiai másodvetés és nitrogékötő növény nem számítható bele. A 4% helyett lehet 3% nem termelő tájképi elemet és területet jelölni, de ebben az esetben további 4%-ot kell ökológiai másodvetéssel, vagy nitrogénmegkötő növény termesztésével teljesíteni. Az ökológiai másodvetés továbbra is csak 0,3-as súlyozási tényezővel számít. AKG-s zöldtrágya nem fogadtatható el ökológiai másodvetésként is.
FONTOS!
Ezek az előírások NEM választható előírások, nem kötődnek AÖP-hez, ne keverjük össze. Ezek a szabályok MINDENKIRE vonatkoznak, az alap támogatás KÖTELEZŐ előírásai.
Mégis van, aki mentesülhet a fentebbiek alól, mégpedig:
„A mezőgazdasági termelő mentesül a fentiek teljesítése alól, ha a mezőgazdasági üzem
a) szántóterülete 10 hektárnál kisebb,
b) támogatható mezőgazdasági területének több mint 75%-a
– állandó gyepterület, és azt gyep vagy egyéb takarmánynövény termesztésére,
– az év, illetve a növénytermesztési ciklus jelentős részében víz alatt álló kultúrák termesztésére vagy
ezek kombinációjára használják, vagy
c) szántóterületének több mint 75%-át
– gyep vagy egyéb takarmánynövény termesztésére,
– parlagon hagyott földterületként – függetlenül attól, hogy van-e rajta bármilyen talajtakarás –,
– a hüvelyes növények termesztésére vagy ezek közül többre is használják.
Ha kérdésük merül fel, szaktanácsadóra van szükségük, aki mindezt kordában tartja, vegye fel velünk a kapcsolatot elérhetőségeinken.
Hírlevelünkre itt tud feliratkozni: https://listamester.hu/forms/fe/9/6/2/9621.html
Király Sándor
2023.09.15.Mi a különbség a TER 10 Tarló és a parlag „művelése” között?
Köszönettel Király Sándor
novenydoktorkft.hu
2023.09.18.Az attól függ, hogy a TAR10 kódú tarlót jelölünk jövőre, mint parlag, akkor a parlag szabályai vonatkoznak rá: augusztus 31-ig csak mechanikai gyomirtást végezhetünk. Augusztus 31. után tarlóként kezelhetjük, akár gyomirtószerrel is, akkor már csak a talajborítási előírást kell szeptember 30-ig fenntartani.
Monárné Varga Irén
2023.09.18.Kedves Növénydoktor!
Ha a facéliát január 1. előtt elvetjük az elméletileg kifagy.
A takarmányrépát se ősszel szoktuk vetni.
Tudom, hogy nem önök találják ki a szabályokat, de ez valahogy nem stimmel.
novenydoktorkft.hu
2023.10.20.Szakmai megalapozottságott mi sem látunk benne, de attól még ez a jogszabály….
Retter Zsolt
2023.10.24.Üdv.
Learatott búza terület után, kapott egy sor tárcsát. Jelenleg van fent szalma a területen. Ez megfelel a Tar10nek, vagy tárcsázatlanul kellett volna hagyni?
novenydoktorkft.hu
2023.11.09.Kedves Zsolt!
A tarlómaradványok területen hagyásával megvalósul a talajtakarás.
Ferenczi László
2023.10.25.Ha nem vagyok AKG-s, és méhlegelőt szeretnék vetni, azt jövő tavasszal megtehetem, vagy csak az AKG-soknak lehet?
novenydoktorkft.hu
2023.11.09.Kedves László!
Ez nem csak az AKG-sokra vonatkozik. Mindenkinek van lehetősége tavasszal még méhlegelőt vetni parlag célra.
Antal László
2023.11.10.Kedves Növénydoktor!
Ami az idei évben PIH01-volt jelölve és magától gyomosodik, akkor az 2024-ben jelölhetem parlagként (természetesen betartva, hogy csak kaszálás vagy szárzúzás lesz rajta és a kaszálékot nem hordom le) ha igen akkor milyen hasznosítással?
novenydoktorkft.hu
2023.11.16.Kedves László,
GYE02 lenne a legmegfelelőbb hasznosítási kód.
Nagy Árpád
2023.11.18.Kedves Növénydoktor!
A parlagterületen végezhető munkálatokról többek között egyik helyen azt írják ,hogy mechanikai gyomírtás végezhető a másik helyen nem említik . Hogy is van ez?
Köszönöm válaszát Árpád
novenydoktorkft.hu
2023.11.20.Kedves Árpád!
Az előírás szerint mechanikai gyomirtás végezhető, úgymint kaszálás, szárzúzás. A jogszabály korábbi változata szerint a tisztító legeltetés is megengedett, azonban felhívom mindenki figyelmét, hogy ezt azóta törölték!
Nagy Árpád
2023.11.21.Kedves Nővénydoktor!
Köszönöm válaszát. Azért írtam mert magam azt gondolom, hogy a kaszálás az kaszálás a szárzúzás az szárzúzás. De hogy a jog pontosan mit ért a mechanikai gyomírás alatt az talány. Talán ha a sorstársak is elmondanák a véleményüket, mert ha a gaz nőni fog a fotókat is fogják kérni. Köszönöm. Árpád